Способи поліпшення травлення
Нездорова дієта або спосіб життя можуть викликати більш регулярні проблеми з травленням, а невеликі зміни в харчуванні часто можуть допомогти усунути симптоми.
Основна проблема зі здоров'ям, прийом ліків, шкідливі звички або непереносимість їжі також можуть викликати регулярний дискомфорт в області травлення.
Загальні проблеми з травленням включають:
- дискомфорт у шлунку
- печія
- нудота
- газ
- здуття живота
- запор
- пронос
1.Розслабтесь.
Стрес може вплинути на травну систему.
Багато людей відчувають занепокоєння в шлунку перед іспитом або великим заходом, але тривалий стрес може вплинути на зв'язок між мозком і кишечником, викликаючи постійні проблеми.
Існує зв'язок між фізичним і психічним здоров'ям, і зниження стресу може позитивно вплинути на обох. Психологічна асоціація рекомендує три основних способи керування стресом:
- наявність хорошої дружньої підтримки
- регулярно займатися спортом
- виспатися
Протягом напруженого дня можемо поспішати і ковтати їжу особливо не пережовуючи і це може викликати розлад і дискомфорт у шлунку. Знайдіть час, щоб розслабитися, особливо до і після їжі. Зниження стресу за рахунок підтримки та деяких змін способу життя може покращити проблеми з травленням.
2.Пийте м'ятний чай.
М'ятний чай - домашнє засіб від нудоти і нетравлення шлунка. Проте деякі люди вважають, що м'ята може викликати печію або кислотний рефлюкс.
Щоб приготувати простий м'ятний чай:
- Відкладіть 5-10 листя м'яти перцевої або кучерявою.
- Закип'ятіть 1 склянку води і дайте трохи охолонути.
- Залити водою листя і настоювати 3-5 хвилин.
- При бажанні додайте часточку лимона або невелику кількість меду.
Дослідники виявили, що олія м'яти перцевої може полегшити симптоми синдрому подразненого кишечника, включаючи біль у животі, в короткостроковій перспективі. Проте було проведено дуже мало досліджень, щоб визначити, чи має м'ята тривалий ефект для травлення. Ще для поліпшення травлення можемо порадити Капсули Артишок-Холін Розторопша Vivasan, Напій Артишок гіркий Напій Стимусан, Вівасан, все це натуральні продукти виробництва Швейцарії.
3.Прогуляйтеся.
Легкі вправи покращують травлення. Вертикальне положення і активність дозволяють гравітації переміщати їжу по травній системі. Наприклад, повільна прогулянка по вулиці може полегшити здуття живота і зменшити відчуття ситості.
4.Зменшіть кількість газів.
Газ може надходити від заковтування повітря під час їжі або пиття. При перетравленні їжі організм також виділяє газ. Гази, що потрапили в кишечник, можуть викликати здуття живота і дискомфорт у шлунку. Деяка кількість газу корисно для здоров'я, але деякі дії змушують людину ковтати більше повітря, ніж зазвичай, і це може збільшити кількість газу в організмі. Приклади цих дій включають:
- жувальна гумка
- газовані напої
- є занадто швидко, ковтати не пережовану їжу
- носіння зубних протезів, які не підходять
Деякі продукти виділяють більше газів, коли проходять через травну систему. Такі як:
- броколі
- квасоля
- цибуля
- яблука
- йогурт
5.Спробуйте ферментовані продукти.
Ферментовані продукти частково або повністю руйнуються мікроорганізмами, такими як бактерії. Ці мікроорганізми служать для збереження їжі, а також можуть принести користь здоров'ю кишечника.
Бактерії природним чином зустрічаються в кишечнику. Деякі допомагають перетравлювати їжу, але інші можуть викликати проблеми з травленням, якщо їх занадто багато в організмі. Ферментовані продукти містять бактерії, які можуть підтримувати здоров'я травної системи.
Деякі ферментовані продукти включають:
- пробіотичний йогурт
- хліб на заквасці
- квашена капуста
- кефір
6.Їжте більше клітковини.
Клітковина має широкий спектр переваг для здоров'я - від зниження холестирина до зниження ризику серцевих захворювань. Це також може допомогти поліпшити травлення, регулюючи дефекацію.
Відповідно до національних дієтичних рекомендацій, середній дорослий повинен включати в свій щоденний раціон близько 30 грамів клітковини.
Хороші джерела клітковини це:
- цільне зерно
- фрукти і овочі
- квасоля
Чоловік також повинен пити багато рідини, щоб клітковина абсорбувала достатньо води і легко проходила через травну систему.
7.Ведіть щоденник харчування.
Зверніть увагу на прийоми їжі, закуски і напої, а також на будь-які подальші проблеми з травленням. Потім спробуйте виключити з раціону потенційно проблемні продукти і напої, щоб побачити, чи покращаться симптоми.
Диетолог может дать рекомендации, прежде чем человек внесет какие-либо существенные изменения в свой рацион. Дневник питания также поможет медицинскому работнику лучше понять ситуацию, чтобы он мог дать более конкретный совет.
8.Избегайте этих продуктов.
Хотя люди по-разному реагируют на разные продукты, но некоторые продукты и напитки обычно вызывают проблемы с пищеварением.
Примеры включают:
- обработанные пищевые продукты
- специи
- жареная еда
- кислые продукты, такие как уксус и цитрусовые
- подсластители, такие как фруктоза
- алкоголь
- кофеин
Ограничение их приема может улучшить пищеварение.
Крім того, фаст-фуд і готові страви містять багато цукру, солі і насичених жирів. Вони можуть бути важче перетравлюватися організмом і викликати такі проблеми, як запор і гази.
Коли звернутися до лікаря?
Якщо симптоми з боку травлення тривають або ситуація погіршується, то це може говорити про гострому або хронічному захворюванні.
Деякі поширені захворювання травної системи включають:
- діабет
- харчова непереносимість або алергія
- синдром роздратованого кишечника
- панкреатит
- холецистит
Такі ліки, як антациди або антибіотики, також можуть викликати проблеми з травленням. Ці проблеми є побічними ефектами, і їх слід вирішити, як тільки людина припиняє приймати ліки.
P. S.
У компанії Вівасан є для Вас спеціальну пропозицію. Після покупки п'яти будь-яких продуктів у нашому інтернет-магазині vivasan-original.com.ua
Ви отримуєте дисконтну картку, яка дає можливість купувати продукцію зі знижкою 23%+об'ємна знижка.
А також, володарі дисконтних карт можуть безкоштовно отримати консультацію кваліфікованого лікаря.
Будьте здорові!!!
- Остерігайтеся дефіциту вітамінів взимку!Гіповітаміноз — це стан, при якому організму не вистачає необхідних вітамінів для ефективного функціонування. Це відбувається в основному в осінньо-зимовий сезон з-за обмеженого доступу до свіжим овочам і фруктам, а також низького рівня корисного УФ-випромінювання. Наслідки такого стану дуже шкідливі для організму — перевірте, чому і як цьому запобігти?Остерігайтеся дефіциту вітамінів взимку!
- Гігієна .....ЗоруТехнологія. Вдома або на роботі - скрізь нас супроводжують комп'ютери, Інтернет, планшети і смартфони. Те, що повинно сприяти нашій роботі або спілкування з іншими людьми, також може бути шкідливим при надмірному використанні.Гігієна .....Зору